Your Shopping Cart

Article Price Amount Total Price
Chardonnay, wine 17,99 1 17,99
Cantuccini, biscuits 6,00 1 6,00
€23,99
Proceed to Checkout

Higiena jamy ustnej

Dla pacjentów z aparatem ortodontycznym, mycie zębów staje się trudne, ale jest bardzo ważne. Dodatkowo aparat zakłóca proces żucia, który pomaga utrzymać zęby w czystości. Ogólna troska o zęby i zapobieganie ubytkom jest priorytetem podczas leczenia ortodontycznego.

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwoli Ci usunąć resztki jedzenia, pozbawi bakterii mogących powodować ubytki oraz zapobiegnie chorobom dziąseł i przyzębia oraz przebarwieniom płytki nazębnej.

Czym dbać o czystość zębów i aparatu ortodontycznego?

Rodzaj szczoteczki nie ma decydującego znaczenia, chociaż polecane są specjalne szczoteczki ortodontyczne, zarówno tradycyjne jak i elektryczne. Dodatkowo dostępne są bardzo wąskie szczoteczki, którymi łatwo dotrzeć do wszystkich przestrzeni, tych między zębami jak i przy aparacie. Obowiązkowo używaj nici dentystycznych, które pomiędzy drucikami i dziąsłami, poluzowują pozostałości jedzenia, które mogą utknąć w aparacie.

Wybór pasty do zębów należy już tylko do Ciebie. Możesz wybierać i wybielająca i zapobiegając przykrym zapachom lub nawet taką, której smak najbardziej lubisz, chyba że nie radzisz sobie z higieną to zastosuj pastę z dużą zawartością fluoru. Powinieneś również używać płynu do płukania jamy ustnej, ponieważ dociera on tam gdzie szczoteczka nie może. Stosuj go jednakjako uzupełnienie higieny jamy ustnej, a nie jako jej substytut.

Jak często należy szczotkować zęby z aparatem?

Aby utrzymać prawidłową higienę w trakcie leczenia ortodontycznego należy szczotkować zęby i aparat po każdym posiłku. Nie ma tutaj wpływu jakiej szczoteczki użyjesz. Kluczowe znaczenie ma za to systematyczność i dokładność mycia zębów, a co za tym idzie czas poświęcony na higienę jamy ustnej.

Które elementy jamy ustnej należy szczotkować?

Podczas szczotkowania zębów zwróć uwagę nie tylko na same zęby, ale także na dziąsła, których nie omijaj w trakcie czyszczenia. Jeśli aparat stały ma umieszczone elementy także na podniebieniu, pamiętaj by i tam systematycznie czyścić aparat. Ostatnie badania wykazują, że również na języku znajdują się duże skupiska bakterii, więc nie omijaj i jego czyszczenia, a obniżysz ryzyko posiadania ubytków.

Krótki przepis skutecznego szczotkowania zębów

Zacznij od użycia nici dentystycznych aby poluzować wszystkie resztki jedzenia, które utknęły między zębami lub przy aparacie ortodontycznym.

Zacznij szczotkowanie od zewnętrznej strony górnych zębów, ustawiając włoski szczoteczki pod kątem 45 stopni, w kierunku dziąseł. Ruchem okrężnym szczotkuj dwa albo trzy zęby za jednym razem, wykonując około dziesięciu okrążeń.

Następnie tym samym sposobem wyszczotkuj wewnętrzną stronę zębów. Wyczyść powierzchnie zębów żujących. Powtórz tę czynność na górnych jak i dolnych zębach.

Potem nie zapomnij wyszczotkować także dziąceł i języka, jeśli jest to konieczne to także podniebienia.

Nie zaszkodzi jeśli na końcu, po upływie 30 minut od zakończenia szczotkowania, przepłuczesz jamę ustną płynem do płukania. Po zakończeniu szczotkowania dokładnie wypłucz jamę ustną jak i szczoteczkę.

Dokładne szczotkowanie jamy ustnej z aparatem trwa około 3-5 minut.

Co można jeść?

Kiedy nosisz aparat ortodontyczny, musisz się zastanowić dwa razy jakie produkty możesz jeść, by nie narazić się na ubytki w zębach. Powinieneś także unikać jedzenia, które może uszkodzić Twój aparat. Uszkodzenie aparatu wydłuży czas leczenia. Unikaj produktów twardych i ciągnących się. Karmelki, orzechy, twarde cukierki i guma do żucia itp. niestety będziesz musiał odłożyć na później. Takie przysmaki mogą uszkodzić druty i gumki oraz spowodować odklejenie się niektórych elementów aparatu.

Kiedy jedzenie utyka w aparacie, na resztkach i cukrze ekspresowo powstają bakterie, bo mają się czym żywić, a wtedy mogą zaszkodzić Twoim zębom i dziąsłom. Wyrzuć ze swojej diety produkty zawierające dużo cukru, choć od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na słodycze i napoje gazowane. Uważaj także na produkty, które mogą powodować przebarwienia, np. kawa i herbata. Nosząc aparat przebarwienia popularne są szczególnie przy gumkach. Pamiętaj aby po każdym jedzeniu, nawet małych przekąskach szczotkować żeby.

Znaczenie ma także nie tylko co jesz, ale ile razy jesz w ciągu dnia. Zębom bardziej szkodzi jedzenie słodyczy osobno, niż zaraz po regularnym posiłku. Jeśli wychodzisz z domu na dłużej lub jesz poza domem, noś przy sobie szczoteczkę do zębów, byś mógł umyć zęby.